〉Zvané přednášky
Jak vzniká lidský hlas? | |
doc. RNDr. Jan Švec, Ph.D. et Ph.D. | |
Hlas vzniká průchodem vzduchu z plic přes sevřené hlasivky, které se působením vzduchu rozkmitají. Kmity hlasivek způsobí zřeďování a zhušťování procházejícího vzduchu, čímž vznikne primární zvuk. Tento zvuk ale ještě nemá všechny vlastnosti lidského hlasu – ty vzniknou až po průchodu zvuku přes rezonanční dutiny nad hlasivkami (dutina hrtanová, hltanová, ústní a nosní), které zesilují některé frekvence primárního zvuku vlivem svých rezonančních vlastností. Výsledný hlas tak nese v sobě informaci jak o kmitání hlasivek tak o rezonančních dutinách každého člověka. Protože každý člověk má hlasivky i dutiny trošku jiné, můžeme podle hlasu poznat, kdo mluví. V přednášce si osvětlíme základní procesy produkce lidského hlasu a uvědomíme si, že abychom byli schopni dobře pochopit vznik lidského hlasu, je potřeba kombinovat informace z různých oborů. |
Lokalizace a laserové chlazení atomů: atomární kyvadla, kvantové počítaní a nejpřesnější fyzikální měření | |
Mgr. Lukáš Slodička, Ph.D. | |
Atomární ionty zachycené ve vakuu pomocí elektrických sil poskytují bezprecedentní možnosti kontroly interakce záření a látky na mikroskopické úrovni odpovídající jednotlivým atomům a fotonům. Přednáška uvede základní fyzikální principy umožňující prostorové zachycení iontů v Paulových pastích a jejich chlazení na teploty blízké absolutní nule v procesech interakce s laserovým zářením. Budou představeny klíčové moderní aplikace využívající této experimentální platformy a odpovídající významné milníky dosažené v posledních letech v přesnosti a stabilitě optických atomárních hodin, kontrole pohybových kvantových stavů jednotlivých iontů a v realizaci pokročilých kvantových procesorů využívajících kódovaní kvantové informace do stavů zachycených iontových řetízků. |
〉Příspěvek (vystoupení)
Vystoupení s příspěvkem před publikem je vhodným způsobem pro ty, kteří chtěji představit své originální nápady široké veřejnosti či využít možnost přímé interakce s ostatními.
- Přihlášení příspěvku do 8. 7. 2022
- Vložení potřebných údajů k příspěvku do uvedeného data (název příspěvku, autor/autoři, prezentující autor, abstrakt)
- Volba preferované délky vystoupení (5/10/15/20 min.)
- V případě nutnosti je možné příspěvek přednést vzdáleně (online prostřednictvím aplikace Zoom)
- Možnost specifikace technických požadavků a materiálového zabezpečení při vkládání údajů
Před samotným vystoupením je přednášejícím k dispozici prostor pro přípravu experimentů. Součástí výstupu by měla být prezentace (.pptx, .pdf) shrnující základní poznatky o přednášené problematice.
Přednášejícím bude k dispozici PC s OS Windows a internetovým připojením (prezentaci je vhodné mít k dispozici např. na flash disku). Též bude poskytnuta základní prezentační technika (mikrofon, prezentér, laserové ukazovátko, vizualizér).
〉Příspěvek (poster)
Poster umožňuje snadným způsobem poskytnou ostatním účastníkům konference rámcovou představu o prezentované aktivitě jejího autora. Součástí prezentace je též účast při diskuzi nad postery.
- Přihlášení posteru do 8. 7. 2022
- Vložení potřebných údajů k posteru do uvedeného data (název posteru, autor/autoři, prezentující autor)
- Možnost specifikace technických požadavků a materiálového zabezpečení při vkládání údajů
- Doručení vytištěného posteru do 26. 8. 2022 (při příjezdu na konferenci)
Poster by měl být vytištěný ve formátu A0 nebo A1 na výšku. Lze využít například některé z volně dostupných šablon.
〉Sborník příspěvků
Elektronický sborník vydaný po ukončení konference shrnuje prezentované příspěvky na konferenci a je zdrojem inspirací zejména pro ty, kteří se konference nemohli přímo účastnit.
- Přihlášení příspěvku pro sborník do 14. 10. 2022
- Vložení potřebných údajů k příspěvku do uvedeného data (název příspěvku, autor/autoři, abstrakt, strukturovaný text)
Pro tvorbu příspěvků do sborníku je nutné využít šablonu (.dotx) a dodržovat pokyny pro formátování. Doporučená délka příspěvku do sborníku je 3–10 stran.
Výrazně delší příspěvky lze do sborníku zařadit pouze po dohodě s programovým výborem, který si vyhrazuje právo příspěvek zkrátit. Příspěvky nesplňující uvedené pokyny budou vyřazeny.